Навчально-виховна робота

До складу  методичної ради школи входять члени ШПМПК
(шкільної  психолого-медико-педагогічної комісії)

Методичне об’єднання вчителів-предметників.
Керівник – Горбатенко О.Г.- вчитель математики, спеціаліст ІІ категорії.
Методична  проблема
«Оволодіння ефективними педагогічними прийомами та впровадження інноваційних технологій навчання».

Методичне об’єднанння  класних керівників і класоводів.
Керівник – Калита Л.А. – вчитель-дефектолог, спеціаліст «вищої категорії».
Методична проблема
«Створення умов для розвитку особистісних рис дітей з вадами слуху, забезпечення   їх  успішної соціалізації та інтеграції в соціумі».

ШМП  ( школа молодого педагога )  – керівник Римар Л.Л.
З метою  організації роботи з молодими педагогами,  спрямованої на підвищення рівня їхньої психолого-педагогічної, загальнокультурної, фахової та методичної підготовки  була створена ШМП. За молодими педагогами закріплені наставники з числа досвідчених  педагогів з метою надання  допомоги у роботі з дітьми  з особливими освітніми потребами.

Методичне об’єднання вихователів молодших класів
працює  над проблемою:
«Створення корекційно-розвивального середовища, як умова формування гармонійної особистості молодшого школяра з вадами слуху»

Методичне об’єднання вихователів  старших  класів
працює  над проблемою: «Розвиток зв’язного мовлення, як умова формування  повноцінної особистості нечуючої дитини в процесі навчання і виховання»

В закладі діє дошкільне відділення.
Корекційно-відновлювальна робота з учнями  дошкільного віку  здійснюється
сурдопедагогами  дошкільної групи:  Науменко Т.М., та Левченко О.В. – спеціалістами І категорії.

6 лютого 2019 р. у 5 класі відбувся відкритий урок з математики на тему «Звичайні дроби та дії з ними». Урок був проведений у формі аукціону. Виконуючи різноманітні завдання учні отримували іграшкові гроші-мудрики за свої знання. В кінці уроку підрахували здобутки і визначили переможця аукціону. Урок пройшов у цікавій, нетрадиційній формі. Учні під час уроку були активними, із задоволенням виконували завдання.

У середу, 13 лютого 2019 р., відбувся відкритий урок з розвитку мовлення у 2 класі на тему «Зоопарк». Під час уроку діти виконували багато різноманітних завдань, відгадували загадки, робили звукові моделі слів, складали речення за сюжетними малюнками з опорою на схему, відгадували тварин за тінню та голосом. Урок був пізнавальним, діти були активними, уважними, старанними.

14 березня в 10 класі пройшов відкритий урок на тему: «Героїзм, мужність, відвага Тараса Бульби та його синів. Трагічність образів героїв повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба». Під час уроку учні усвідомили героїчний пафос твору на прикладі зображення мужності та ратної звитяги українських козаків, розкрили причини трагічної долі козацького полковника Тараса Бульби, синів Андрія і Остапа. На уроці діти були активними, говорили мовою, висловлювали власні думки, відповідали на запитання, складали порівняльну характе-ристику персонажів твору, виконували тестові завдання, з’ясували проблемне питання, над яким працювали на протязі уроку, згадали трагічне історичне минуле українського народу. Від уроку залишилися приємні враження як в учнів так і в педагогів.

Перед вчителем сьогодні висувається складне завдання: потрібно не давати суму знань, а навчити учнів орієнтуватися в цілому світі, щоб вони могли застосовувати придбані знання на практиці. Давньогрецький вислів говорить: «Учень не чаша, яку необхідно наповнювати, а факел, який потрібно запалити».
Тема інтегрованого уроку, який відбувся 21 березня у 8 класі, в стінах нашої школи, «Харчові добавки та їх значення. Е-числа» є актуальною за тих обставин, що в наш час багато продуктів містять небезпечні добавки, що негативно впливають на стан здоров’я людини. Тому знання, які отримали учні на уроці, стануть у нагоді їм протягом життя.
На протязі уроку діти отримали знання з класифікації харчових добавок та їх впливу на здоров’я людини, учні повинні знати правила споживача, вміти характеризувати харчові добавки та їх значення, опанувати здоров’язберігаючі освітні технології з правильного вибору продуктів харчування.