Практичний психолог


Хоруженко Алла Вікторівна – практичний психолог.
Кваліфікаційна категорія – спеціаліст І категорії. Працює над методичною проблемою: « Створення максимально сприятливих умов для розвитку особистості кожної дитини, її життєтворчих компетенцій у відповідності зі своїми природними здібностями та можливостями»

Одним із пріоритетних завдань психологічної служби є збереження та зміцнення психічного здоров’я та соціального благополуччя всіх учасників освітнього процесу. У січні спеціалістами психологічної служби школи-інтернату було проведено практичне заняття для педагогів “ Збереження психологічного здоров’я педагога”. Метою заняття було здійснення профілактики стресів у педпрацівників, підвищення їх психологічної грамотності та компетентності щодо методів зняття психоемоційного напруження та способів психологічної саморегуляції і стабілізації емоційного стану.
Під час заняття учасники розглянули у вигляді практичних порад найбільш ефективні методи зняття психоемоційного напруження: глибоке дихання, м’язове розслаблення та позитивне мислення. В ході мозкового штурму «Способи саморегуляції в ситуації стресу» учителі ділилися перевіреними на практиці способами управління своїми емоціями, а виконуючи вправу «Калоші щастя», отримали емоційну розрядку і позитивний настрій.

ШАНОВНІ ПЕДАГОГИ! Керуйтеся антистресовими правилами життя і поведінки.
Нижче наведені антистресові правила поведінки. Не усі вони можуть підійти конкретно вам. Однак ви вправі зробити вибір. Використовуючи ті з них, що дійсно вам підходять, ви забезпечите собі високу життєву стійкість.

 1. Визначте негативні чинники, що призводять до виникнення у вас стресу. Намагайтеся уникати їх або за допомогою позитивного мислення спробуйте змінити своє ставлення до них.
 2. Забезпечуйте високий життєвий потенціал у здоров’ї, освіті, праці, сім’ї, позитивному мисленні. Він гарантує високу стресостійкість.
 3. Навчіться розслаблятися: тілом, диханням, думкою тощо. Стрес викликає загальну напругу. Розслаблення ж, навпаки, протидіє стресу. Тому необхідно опанувати різними способами розслаблення. Бо саме в умінні розслаблятися полягає секрет успішної боротьби зі стресом. Розслаблюючись, ви знижуєте негативний вплив стресу на ваше фізичне й психічне здоров’я.
 4. Варто пам’ятати, що успішність побудови особистої програми захисту від стресу залежить від того, наскільки точно й вчасно ви навчилися відчувати, що вступаєте в “зону” стресу і втрачаєте самоконтроль. Тому необхідно шукати способи зупинки самого себе, “зробити паузу”.
  На цій стадії стресу важливо “взяти перерву” і зусиллям волі перервати свої дії:
  • зробити паузу в спілкуванні (помовчати кілька хвилин, замість того, щоб із роздратуванням відповідати на несправедливе зауваження);
  • порахувати до 10;
  • вийти з приміщення;
  • переміститися в іншу, віддалену частину приміщення.
  Якщо втрата самовладання відбулася на роботі, ми повинні завжди прагнути перевести свою енергію в іншу форму діяльності, зайнятися чим-небудь іншим, що дасть можливість зняти напругу:
  • перебрати свої ділові папери (класний журнал, підручники), полити квіти на підвіконні, заварити чай;
  • вийти в коридор (звичайно, на перерві, але якщо, то…) і поговорити з колегами на нейтральні теми (про погоду, покупки та ін.);
  • підійти до вікна і подивитися на небо й дерева, порадіти сонцю, дощу або снігові;
  • звернути увагу на людей, що йдуть по вулиці. Спробувати уявити, про що думають ці люди;
  • зайти в туалетну кімнату і на 2-3 хвилини опустити долоні під холодну воду.
  Такі “перерви” потрібно робити в ті моменти,
  коли відбувається втрата самоконтролю.
  Важливо, щоб дія “зупинки себе” стала звичкою.
 5. Відключайтеся від негативних ситуацій з використанням подиху. Глибоко вдихніть і затримайте подих, скільки можете.
  Подих є життя. Затримуючи його, ви позбавляєте організм потреби, упорівнянні з якою всі інші відходять на задній план і хоч на мить, але втрачають свою актуальність. Ця мить — ваш виграш. Використовуйте її, щоб вийти з-під прямого впливу стресу. Для цього з видихом розслабтеся і при черговому вдиху ледь відхиліться назад, підніміть підборіддя і трохи відкиньте голову.
 6. Учіться планувати. Дезорганізація може призвести до стресу. Наявність великої кількості планів одночасно часто призводить до плутанини, безпам’ятності й почуття, що незакінчені проекти висять над головою, як “дамоклів меч”. Приділіть планам якийсь час, попрацюйте над ними.
 7. Намагайтеся завершувати ситуації. Для того, щоб уберегти себе від стресу, вчіться відслідковувати незавершені ситуації. Якщо ви зазнаєте утиску незавершених справ, спробуйте скоротити їхнє число.
 8. Визнайте й прийміть обмеження. Багато хто з нас ставлять собі надмірні й недосяжні цілі. Якщо людина не може досягти їх, то часто виникає почуття неспроможності або невідповідності, незалежно від того, наскільки добре ми виконали що-небудь. Ставте досяжні цілі.
 9. Будьте “позитивною” особистістю. Учіться хвалити інших за ті речі, що Вам у них подобаються. Зосередьтеся на позитивних якостях оточуючих.
  Рахуйте ваші удачі! Щодня хваліть себе кілька разів. Будь-яка робота, велика або маленька, виконана вами або іншим, заслуговує подяки.
  Хоча б раз на день говоріть приємні слова своїм близьким. Почавши це робити, ви незабаром зрозумієте, що це приносить подвійну користь: вам і близькій людині.
  Учіться терпіти й прощати. Нетерпимість до інших призведе до фрустрації й гніву. Спробуйте зрозуміти, що відчувають інші люди, це допоможе Вам прийняти їх. Прощайте й забувайте. Не скаржтеся, не скигліть, не випробовуйте невдоволення інших. Прийміть той факт, що люди навколо вас і світ, у якому ми живемо, недосконалі, і мають “різні карти світу”.
  Зробіть що-небудь для поліпшення вашого зовнішнього вигляду. Якщо ви будете виглядати краще, це змусить вас і почувати себе краще. Гарна зачіска, акуратний костюм можуть підвищити ваш життєвий тонус. Ставтеся до себе добре.
 10. При виникненні почуття тривоги або напруги зануртеся в “тут і зараз”, сконцентруйтеся на своєму подиху.
  Ваше завдання – бачити, чути, відчувати все те, що в дійсності відбувається, причому з усіма подробицями, але без будь-яких оцінок. Просто зосередження, зосередження на житті, а не на власних побоюваннях. Сядьте з випрямленою спиною і рахуйте свої подихи: “раз” при вдиху, “два” при видиху, “три” при новому вдиху, “чотири” при новому видиху і т.д. Продовжуйте рахунок тільки до “десяти”, оскільки з великими числами рахунок подиху складний. І пройдіть два-три таких цикли.
 11. Змусьте стрес працювати на вас, а не проти вас. Опануйте головним умінням — перетворювати негативні події у позитивні.
  Варто думати про позитивні моменти, які можна взяти з більшості стресових ситуацій. Коли людина намагається реалізувати цю здатність на практиці, вона переборює найбільшу перешкоду на шляху до стресостійкості. Змінюючи значення, ви змінюєте свою реакцію на те, що відбувається. Так, наприклад, щоб не дратуватися в очікуванні важливого телефонного дзвоника, порадійте можливості мати додатковий час, щоб краще підготуватися до телефонної розмови. Або щоб не ображатися через запізнення вашої коханої людини, уявіть собі, наприклад, що він (або вона), бажаючи вчасно прибути, не ризикує здоров’ям, втискуючись у переповнений автобус, а чекає наступного.
  Уміння перетворювати щось негативне в щось позитивне – майстерність контролювати стрес.
 12. Звільніться від “ментальних токсинів” стресу.
  Щоб звільнитися від ментальних токсинів стресу, потрібно виконати своєрідне “ментальне прибирання” за допомогою засобів раціональної терапії. Для цього “поверніться” у момент минулого, де ви були не цілком задоволені своїм поводженням і переживіть його ще раз, але вже не так, як у вас вийшло тоді. З позиції сьогодення зрозумійте, чого вам не вистачало тоді для більш успішного поводження. “Потренуйтеся” кілька разів, поки не будете задоволені своєю реакцією.
  Перетворюйте проблемно-конфліктні і кризові педагогічні ситуації у досвід, що сприяє професійному й особистісному зростанню. Додаючи спогадові характеристики сильного позитивного переживання, ви не тільки захищаєтеся від впливів стресу, але і здобуваєте впевненість, що надалі цей спогад стане позитивно впливати на всі наступні події.
 13. Регулярно робіть фізичні вправи. Два-три рази на тиждень (а ще краще щодня) давайте собі фізичне навантаження. Найкраще, якщо це будуть ритмічні, повторювані рухи під музику. Подаруйте тілу свято: відвідайте лазню, зробіть масаж (самомасаж).
 14. Щодня знаходьте привід посміятися. Почитайте, подивіться, послухайте, розповідайте про що-небудь смішне. Умійте посміятися над собою. Сміх є дієвим засобом боротьби зі стресом. За твердженням Анрі Рубінштейна, автора книги “Психосоматика сміху”, одна хвилина сміху еквівалентна сорока п’ятьом хвилинам гімнастики або фізичних тренувань.
 15. Частину дня протягом тижня проводьте так, як вам подобається. Хоча б раз на тиждень витратьте більше часу на те, щоб вечеря запам’яталася чимось приємним. Відійдіть від монотонії повсякденності і… поставте на стіл хоча б невелику свічку… Живий вогник заспокоює, змінює настрій – це в нас ще від пращурів.
 16. У критичній ситуації скористайтесь “корсетом впевненості”. В нього доцільно включити (“надягнути на себе”) всі зовнішні і внутрішні елементи, що характерні для впевненої у собі людини: посмішка, сміх, приємний спогад, бадьора пісня, високо піднята голова, горда хода тощо. “Зіграйте” роль впевненої людини і… відчуєте себе впевненим. Це допоможе вам підвищити стресостійкість.
 17. Оволодійте теорією й практикою позитивного мислення. Починаючи з стародавнього даосизму, усі езотеричні вчення розглядають негативні емоції як енергію нижчої якості. Сучасна наука теж підтверджує їхнє руйнівне значення, Г.Сельє вважає негативні емоції основним чинником стресу. Багато людей, впливаючи на своє життя гнівом, депресією, страхом та іншими видами негативної енергії, позбавляють себе життєвої сили. Високу якість життя створює позитивний спосіб мислення і пов’язані з ним позитивні емоції добра, любові, радості.
  Пам’ятайте, щоб наведені вище поради стали діяти, недостатньо їх прочитати, зрозуміти прочитане, потрібно їх обов’язково застосувати. Ми знаємо і впевнені: стресам можна протидіяти! Ми можемо з ними боротися і досить успішно! Стрес не є чимось фатальним і його можна перемогти. Бажаємо Вам успіхів.
  (Калошин В. Ф. Як долати стрес у педагогічній діяльності / В. Ф. Калошин // Практична психологія та соціальна робота. – 2004. – No8. – С. 58-68; 2004. – No9. – С. 60-67.)

23.04. по 26.04.2019 р. у школі-інтернаті проходив тиждень психології під назвою «5 днів у світі емоцій». Його метою було ознайомити учнів з наукою, що допомагає розуміти і вивчати внутрішній світ людини та дбати про психологічне здоров’я учасників освітнього процесу. Вправа «Малюємо настрій», в якій брали участь вчителі та учні 6, 8 класів довела, що таємничий світ власних емоцій, переживань, міркувань можливо передати через папір, використовуючи різнокольорові фарби. Результатом став гарний настрій учасників та емоційне розвантаження.