10 вересня відзначається Всесвітній день запобігання самогубствам

Як запобігти самогубству: фактори ризику, фактори захисту?

На жаль, у зв’язку з війною ця проблема загострилась, оскільки люди перебувають у хронічному стресі, депресії, мають посттравматичний стресовий розлад, фінансову скруту, втрачають близьких, домівки, роботу тощо й інколи єдиним виходом зі складної життєвої ситуації вбачають суїцид.

Проблема підліткових суїцидів в Україні теж залишається актуальною: Війна. Знову дистанційне навчання, знову замкнутий простір. До цього у багатьох підлітків, додається постійне перебування в небезпеці, хронічний стрес, страх перед майбутнім. Якщо сім’я переїхала в більш безпечний регіон, то потрібно адаптуватися до нового оточення. Що для підлітків теж досить непросто.

З метою запобігання суїцидальним проявам і нахилам серед дітей та вміння підтримати людину/дитину з ризиком суїциду пропоную активізувати  знання щодо факторів ризику та ознак, які вказують на ймовірне бажання людини вчинити самогубство:

Фактори ризику самогубств

Самогубство рідко буває спричинене якоюсь однією обставиною чи подією. Натомість низка факторів — на індивідуальному рівні, рівні стосунків, спільноти та групи — може збільшити ризик. 

Індивідуальні фактори ризику. Серед них – попередні спроби самогубства, історія депресії або інших психічних розладів, важкі хронічні хвороби та хронічний больовий синдром, кримінальні проблеми/проблеми із законом, проблеми з роботою та фінансами, схильність до імпульсивності та агресивності, вживання психоактивних речовин, пов’язаний із насильством поточний чи минулий досвід травматичних подій в дитинстві, відчуття безнадії (три складові: почуття стосовно майбутнього, втрата мотивації, втрата очікувань).

Фактори ризику, пов’язані зі стосунками. Це – булінг, самогубства значущої близької людини, втрата/розрив стосунків, серйозні конфлікти або стосунки з насильством, соціальна ізоляція.

Фактори ризику, пов’язані зі спільнотою/громадою. Йдеться про неналежний доступ до послуг з охорони здоров’я, досвід суїциду в громаді/комюніті, насильство, дискримінація, пов’язаний з міграцією та адаптацією стрес.

Соціальні фактори ризику. Це – пов’язана з ментальним здоров’ям та пошуком допомоги стигма, легкий доступ до знарядь самогубства в осіб, які належать до груп ризику, некоректне зображення теми самогубств у медіа.

Як запобігти самогубствам: фактори захисту:

Індивідуальні. Йдеться про ефективні стратегії протидії стресу та навички вирішення проблем; мотивацію до життя (родина, стосунки, домашні улюбленці, друзі тощо); сильне відчуття культурної та національної приналежності.

Пов’язані зі стосунками. Це – підтримка з боку близького оточення, відчуття зв’язку з іншими (позитивні стосунки).

Фактори захисту, пов’язані зі спільнотою/громадою. Відчуття приналежності та сильного зв’язку зі школою, спільнотою або іншими соціальними інституціями; доступність якісних послуг з психічного здоров’я. 

Соціальні. Обмеження доступу до знарядь самогубств серед людей з груп ризику; сильні культурні, релігійні, моральні настанови проти самогубства.

Тривожні дзвіночки: на що слід звертати увагу

Фахівці перерахували ознаки, які вказують на ймовірне бажання людини вчинити самогубство:

  • Вона почувається тягарем для інших
  • Ізольована
  • Вона відчуває підвищену тривожність
  • Говорить про те, що почувається ніби в пастці, чи відчуває нестерпний біль
  • Підвищене вживання психоактивних речовин
  • Шукає способів отримати доступ до смертоносних засобів
  • У неї різкі перепади настрою
  • Говорить про безвихідь та безнадійність
  • Спить дуже мало або занадто багато
  • Озвучує чи публікує повідомлення про бажання померти
  • Говорить про план самогубства

Що кожен може зробити для запобігання самогубствам?

Кожен з нас може підтримати людей із ризиком суїциду; вивчити попереджувальні знаки; вміти ставити правильні запитання людям з групи ризику; зменшити доступ до летальних засобів серед людей, які мають намір вчинити суїцид.

Залишити відповідь